ایجاد فضای ذخیره سازی

فضای کانتینر(Container) و پاد(Pod) در پلتفرم کوبرنتیز و اپن شیفت یک فضای موقت است و با هر تغییری در وضعیت کانتینر و پاد به طور کامل حذف می شود. این تغییرات شامل موارد زیادی هستند که عمده ی آن مربوط به ری استارت شدن کانتینر، تغییر تنظیمات پاد، استقرار و… می باشد. حال اگر نیاز است اطلاعات درون کانتینرها حفظ شود و با هر اتفاقی از بین نرود، باید از فضای ذخیره سازی پایدار استفاده نمود. پلتفرم ابری پاستا این امکان را فراهم کرده است که بتوانید در میزبان های ابری ای که دارای امکان استفاده از PersistentVolume و PersistentVolumeClaim را دارند، فضاهای ذخیره سازی پایدار ایجاد کنید.

فضای ذخیره سازی پایدار برای چه کاربردهایی باید ایجاد شود؟

کاربردهای فضای ذخیره سازی پایدار بسیار است و بیشتر برای مواردی همچون:

نگهداری اطلاعات دیتابیس، نگهداری فایل های آپلود شده استفاده می شود.

برای ساخت فضای ذخیره سازی پایدار به استک نرم افزاری مورد نظر رفته و از بخش فضاهای ذخیره سازی، گزینه ایجاد فضای ذخیره سازی را انتخاب کنید.

۱- یک نام دلخواه برای فضای ذخیره سازی انتخاب کنید.
۲- حجم مورد نیازتان را وارد کنید.(واحد گیگابایت)
۳- گزینه ثبت را بزنید.

با ثبت فضای ذخیره سازی، وضعیت فضا به حالت Queued رفته و در صورت ساخته شدن توسط میزبان به حالت OK تغییر وضعیت می دهد.

نکات مهم در مورد فضای ذخیره سازی:

۱- امکان ایجاد فضای ذخیره سازی وابسته به محدودیت های میزبان ابری است.

۲- برخی از میزبان های ابری امکان ایجاد فضای ذخیره سازی با حجم اعشاری(مثل: ۱.۱ گیگ) را پشتیبانی نمی کنند. این قابلیت وابسته به محدودیت های تعریف شده توسط میزبان ابری می باشد.

۳- تغییر حجم فضای ذخیره سازی، وابسته به محدودیت های اعمال شده توسط میزبان ابری می باشد.

۴- در صورتی که یک یا چند برنامه در حال استفاده از فضای ذخیره سازی باشند و فضای ذخیره سازی را حذف نمایید، وضعیت فضا در سمت میزبان ابری به حالت Terminating رفته و تا زمانی که برنامه ها حذف نشوند، حذف نخواهد شد!

۵- در برنامه ها، فقط از فضایی میتوانید استفاده کنید که در وضعیت OK قرار دارد، در غیر این صورت استقرار برنامه با خطا مواجه خواهد شد.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟ بله خیر